Boimy się popełniania błędów. Nie lubimy ich, bo nas zawstydzają, powodują, że czujemy się głupsi czy mniej wartościowi.
A przecież błąd leży u podstaw nauki i najwyższa pora przestać go piętnować i pomijać.
Poznaj 7 powodów dla których warto popełniać błędy. I już więcej nie stresuj się pomyłkami swoimi albo swoich dzieci! 🙂
Błąd - pomoc w nauce
Metoda prób i błędów znana jest pewnie każdemu. Wielu odkryć nie dokonano by bez popełniania licznych błędów i podejmowania nieudanych prób.
Spotkałam się z porównaniem nauki do góry lodowej: udane rezultaty to tylko wierzchołek widoczny ponad taflą wody, a cała reszta to góra błędów i niepowodzeń.
Błąd pozwolił na odkrycie Ameryki, penicyliny i mikrofalówki. Uczenie się na błędach, mimo szkolnych tendencji do eliminowania pomyłek jako niechcianego elementu edukacji, staje się coraz częściej dostrzegane i brane pod naukową lupę.
Już dziś wiemy, na podstawie Badań, że odpowiednie zarządzanie błędami może mieć pozytywny wpływ na proces uczenia się.
Bo zamiast zawstydzać i stresować widmem kary uczniów, którzy popełniają błędy, możemy udzielać im wspierającej informacji zwrotnej i tym samym pomóc w rozwoju i nauce.
Przyspieszanie nauki
Badania z 2018 roku wykazały, że popełnianie drobnych błędów może pomagać i przyspieszać proces nauki.
Kiedy uczymy się czegoś nowego i dokonujemy sprawdzenia zdobytej wiedzy, osoba popełniająca błędy typu "prawie dobrze, tylko drobna pomyłka", czyli udzielanie odpowiedzi zbliżonej do właściwej, znacznie lepiej zapamiętuje prawidłowe odpowiedzi po naprowadzeniu na nie.
Krytyczne myślenie
Popełnianie błędów może wspierać naukę krytycznego myślenia, tak potrzebną w obecnych czasach. Całe szczęście coraz więcej nauczycieli wie, że to właśnie umiejętność analizy i wyciągania wniosków jest ważniejsza, niż wysokie wyniki w tekstach.
Stworzone przez Annę Zofię Krygońską pojęcie Błogosławionego błędu wręcz zakłada użycie błędu do celów dydaktycznych.
W wielu zadaniach, na przykład matematycznych, zamiast punktować błąd, warto zachęcić dziecko by samodzielnie sprawdziło poprawność swojego wyniku. W ten sposób dajemy szansę prześledzenia jeszcze raz własnego toku myślenia i naniesienia stosownych poprawek.
A to z kolei pomaga w lepszym przyswajaniu wiedzy oraz buduje Motywację.
Tolerancja
Nikt nie jest nieomylny: ani dzieci, ani dorośli. Tymczasem nie mamy zbyt dobrej relacji z błędami. Sszczególnie, że szkoła testuje nas, zawstydza i utwierdza w przekonaniu, że rację mają ci, co się nie mylą.
Niestety, to nieprawda. I nawet nauczycielom zdarzają się błędy, i to w obszarze przedmiotu, którego uczą.
Popełnianie błędów może być doskonałym przyczynkiem do nauki tolerancji i akceptacji.
Budowanie doświadczenia
Popełniane błędy budują nasze doświadczenie.
Dzieci uczą się, że dodanie do drożdży zbyt gorącego mleka sprawi, że ciasto nie wyrośnie. Zostawione na wierzchu jedzenie przy domowych zwierzakach może tajemniczo zniknąć, a czytanie informacji na przystankach może uchronić nas przed podróżą w złym kierunku.
Błędy są elementem codziennego życia. Nie da się ich uniknąć, ale zbudowane na ich podstawie doświadczenie, staje się naszą osobistą historią.
Ustawianie priorytetów
Czasem wielkie porażki są przyczynkiem do życiowych zmian i odniesienia sukcesu. Przykładem może być historia autorki bestsellerowej sagi o Harrym Potterze, Joanne Murray (JK Rowling).
Autorka w trakcie wystąpienia dla absolwentów Harwardu w 2008 roku opowiedziała, jak jej nieudane małżeństwo stało się przyczynkiem do zmiany i zwrócenia się w stronę tych działań, które zawsze były dla niej najważniejsze.
Zabawne historie
Na koniec, wielu rodziców zapisuje zabawne pomyłki językowe swoich dzieci. Takie śmieszne historyjki zostają na długo w pamięci i budują tożsamość każdej rodziny.
Wiele zabawnych pomyłek, również tych dorosłych, pozostaje w rodzinnych anegdotach opowiadanych przy świątecznym stole czy w czasie rodzinnych wspomnień.
Błąd w przepisie kulinarnym, zły kolor farby, niewłaściwy rozmiar ubrania, literówka w adresie czy pomyłka na trasie, skutkująca przygodami w drodze powrotnej. Pamiętamy to wszystko przez wiele lat.
Błędy tworzą naszą historię i choćby dlatego można je polubić.
7 powodów dla których warto popełniać błędy - Podsumowanie
Błędy wpisane są w człowieczeństwo, nie tylko w dzieciństwo.
Naturalnym jest uczenie się przez popełnianie błędów. Dlatego szczególnie w czasie edukacji nie należy błędów traktować jako problem, a jedynie jako środek do osiągnięcia celu.
Doceńmy wartość popełnianych błenduf. 🙂