Nowe
Dlaczego podróże kształcą?
Czy powiedzenie, że podróże kształcą, odnosi się także to podróży, jaką jest relacja z dziećmi? Albo do wyprawy edukacyjnej?
Czytaj dalej
A co z socjalizacją?
A co z socjalizacją? Czy rzeczywiście Edukacja domowa hoduje odludków? Czy szkoła naprawdę ma monopol na socjalizowanie?
Czytaj dalej
👑 Wypalenie rodzicielskie
Wypalenie rodzicielskie... Wielu rodziców obawia się go, a są i tacy, którzy już mierzą się z tym tematem. Jak sobie radzić?
Czytaj dalej
👑 Jak planować edukację?
Kluczem do sukcesu samodzielnej nauki jest dobre planowanie. Jednak jak planować edukację? Co jest kluczowe dla powodzenia przedsięwzięcia?
Czytaj dalej
👑 Jak wspierać kreatywność?
Zastanawiamy się jak wspierać kreatywność, czym ona tak naprawdę jest i dlaczego to takie ważne, by nasze dzieci potrafiły być kreatywne?
Czytaj dalej
👑 Egzaminy w edukacji domowej - webinar
Realizacja obowiązku szkolnego poza szkołą wiąże się ze zdawaniem egzaminów klasyfikacyjnych. Jak wyglądają egzaminy w edukacji domowej?
Czytaj dalej
👑 Odszkolnienie
Odszkolnienie - o co w tym chodzi? Jak wygląda u dzieci, a jak u dorosłych? Czy każdy musi się odszkolnić? I w ogóle po co to wszystko?
Czytaj dalej
👑 Jak dbać o potrzeby rodziców?
Czasem wydaje się, że w edukacji domowej rodzice znikają. Czy trzeba rezygnować z siebie i swoich potrzeb? Jak dbać o potrzeby rodziców?
Czytaj dalej
👑 Edukacja domowa - czy to dla nas?
Edukacja domowa czy to dla nas? ED zyskuje na popularności, jednak nadal wiąże się z obawami i niepewnością, czy damy sobie radę.
Czytaj dalej
Gdy rodzice nie są zgodni
Czasem jako rodzice mamy różne wizje edukacji naszego dziecka. Skąd biorą się odmienne podejścia i jak sobie z tym radzić?
Czytaj dalej
👑 Socjalizacja
Socjalizacja... Pytania o nią pojawiają się ciągle. Czy edukacja domowa to zamykanie dzieci w piwnicy albo najwyższej komnacie najwyższej wieży?
Czytaj dalej
👑 Edukacja domowa najmłodszych
Edukacja domowa najmłodszych: jak ją zorganizować, gdy dzieci są za małe, by wziąć odpowiedzialność za naukę, a dodatkowo wymagają opieki?
Czytaj dalej
👑 Zacznij od dlaczego
Zacznij od dlaczego to inauguracyjne spotkanie na grupie Pozytywy Edukacji. Rozmawiamy o pytaniach, które warto sobie zadać myśląc o edukacji.
Czytaj dalej
Rozterki i trudności rodziców w ED
Rodzice dzieci w edukacji domowej mierzą się z różnymi wyzwaniami. Jakie są najczęstsze rozterki i trudności rodzica w ED?
Czytaj dalej
Szkolna wycieczka w edukacji domowej - to możliwe!
Szkolna wycieczka w edukacji domowej? Czy to w ogóle możliwe? Zapraszam do przeczytania relacji z naszej wyprawy do Wrocławia.
Czytaj dalej
Motywacja w edukacji
Motywacja w edukacji to webinar o tym jak sprawić, żeby się chciało uczyć. Czy da się przyswajać wiedzę bez szkolnego aparatu przymusu?
Czytaj dalej
👑 Specjalista od niczego
Specjalista od niczego? Jako rodzic jesteś wyposażony w ogromny zestaw kompetencji. Jesteś ekspertem od swojego dziecka.
Czytaj dalej
👑 Edukacja metodą Montessori
Edukacja metodą Montessori to przekonanie, że wolność działania lepiej wpływa na rozwój i chęć nauki niż przymus.
Czytaj dalej
Edukacja domowa okiem praktyka
Webinar Edukacja domowa okiem praktyka to zapis spotkania online, w trakcie którego poruszone zostały praktyczne aspekty edukacji domowej.
Czytaj dalej
A może nauczanie domowe?
Zastanawiasz się nad alternatywą dla edukacji systemowej? Nie wiesz jak się za to zabrać? A może nauczanie domowe?
Czytaj dalej
Czy dam sobie radę?
Wielu rodziców rozważając edukację domową zadaje sobie pytanie: czy dam sobie radę? Rozważmy różne aspekty i konsekwencje tej decyzji.
Czytaj dalej
👑 Efekt Dopplera
Dzisiaj zajęcia praktyczne, czyli sentymentalna podróż do czasów podstawówki: efekt dopplera w wykonaniu edukacji domowej.
Czytaj dalej
A co jeśli dziecko lubi swoją szkołę?
Niektóre dzieci nie chcą korzystać z alternatywnej edukacji czy edukacji domowej. Dlaczego? Może po prostu dziecko lubi swoją szkołę?
Czytaj dalej
Ankieta - O jakiej edukacji marzysz?
Chcę Cię zapytać, czego potrzebujesz w temacie edukacji swoich dzieci: jakich treści, materiałów i informacji? Czyli mała ankieta.
Czytaj dalej
Pozytywy Edukacji - potrójne świętowanie!
Pozytywy Edukacji świętują rocznicę nowej odsłony. Wiele się wydarzyło przez ostatni rok: zapraszam do przeczytania małego podsumowania.
Czytaj dalej
👑 Jak zdać egzaminy w edukacji domowej?
Dzieci i młodzież w edukacji domowej przystępuje do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Jak zdać egzaminy w edukacji domowej?
Czytaj dalej
Propozycje zmian w ustawie Prawo oświatowe 2022
Nad edukacją domową kłębią się ciemne chmury. Propozycje zmian w ustawie Prawo Oświatowe mogą utrudnić edukację domową.
Czytaj dalej
Czy dzieci potrzebują grupy?
Czy dzieci potrzebują grupy? W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o tym, czy klasa szkolna jest jedyną słuszną drogą do socjalizowania dzieci.
Czytaj dalej
Edukacja domowa, czyli nie zamykamy nikogo w wysokiej wieży
Edukacja domowa, czyli nie zamykamy nikogo w wysokiej wieży to rozmowa o ED Kasi Gorgoń z podcastu Tego nam nie mówili i moja 🙂
Czytaj dalej
Wrześniowe wakacje
Jak na doświadczonych homeschoolersów przystało, nowy rok szkolny zaczęliśmy z przytupem: wrześniowe wakacje.
Czytaj dalej
Nowy rok szkolny za rogiem
Nowy rok szkolny za rogie, ale uczenie się nie jest zarezerwowane tylko dla okresu edukacji systemowej...
Czytaj dalej
Planowanie w edukacji domowej
Planowanie w edukacji domowej to temat niebanalny. Dzisiaj 10 punktów okiem pratyka: na co warto zwrócić uwagę w nowym roku szkolnym.
Czytaj dalej
Dolce far niente
Wakacje dopiero się zaczęły... Wszystko zwalnia, nadchodzi czas słodkiego nic nie robienia. Dolce far niente.
Czytaj dalej
Przywiązanie do edukacji systemowej
Dlaczego nasze przywiązanie do edukacji systemowej jest tak silne, skoro sami często widzimy, że działa ona w sposób daleki od optymalnego?
Czytaj dalej
Wakacje w ED
Jak wyglądają wakacje w ed? Jednym z plusów edukacji domowej jest możliwość realizacji planów wakacyjnych mocno elastycznym trybie 🙂
Czytaj dalej
👑 Kto uczy dzieci w edukacji domowej?
Edukacja domowa budzi skrajne emocje. Jedni ją uwielbiają, inni bardzo krytykują. Ale wszyscy pytają: kto uczy dzieci w edukacji domowej?
Czytaj dalej
Egzaminy w nauczaniu domowym
Jak się je egzaminy w nauczaniu domowym? Wiele przemyśleń i wskazówek na ten trudny temat - zapraszam do nowego odcinka podcastu.
Czytaj dalej
Wspieramy maturzystów
W maju, jak wiadomo, kwitną kasztany i rozpoczynają się matury. A zatem, wspieramy maturzystów, niech im się wiedzie!
Czytaj dalej
Matura w edukacji domowej
Majówka dobiegła końca, cza na egzamin dojrzałości. Jak wygląda matura w edukacji domowej?
Czytaj dalej
Godziny Rozwoju
Godziny Rozwoju to książka Doroty Uchwat-Zaród i Marcina Zaroda, oparta na nastawieniu na rozwój i teorii motywacji z elementami psychologii.
Czytaj dalej
Wolność wyboru
Wiosna przyszła w cieniu ciemnych chmur znad Ukrainy. Ciężko cieszyć się wiosną, gdy nie tak daleko giną ludzie...
Czytaj dalej
👑 Egzaminy w edukacji domowej
Egzaminy w edukacji domowej. Jak to możliwe, by w czasie jednego egzaminu zdać materiał, który szkoły stacjonarne realizują przez cały rok?
Czytaj dalej
Znów zachwiał się nam świat
Znów zachwiał się nam świat, wszyscy przeżywamy agresję Rosji na Ukrainę. Pamiętajmy, że nasze dzieci mogą przeżywać to jeszcze mocniej...
Czytaj dalej
Jak wspierać dzieci w edukacji zdalnej?
Rozmawiamy o tym, jak wspierać dzieci w edukacji zdalnej. Temat nie jest łatwy, a rzeczywistość często nie pozostawia nam alternatywy...
Czytaj dalej
To dopiero rozgrzewka!
Pozytywy Edukacji mają niewiele ponad dwa miesiące, ale już teraz widać, że to przedsięwzięcie ma spory potencjał. A przecież to dopiero rozgrzewka!
Czytaj dalej
Edukacja zdalna
W marcu 2020 roku zewsząd słychać było głosy, że teraz cała Polska jest w edukacji domowej. Czy edukacja zdalna to edukacja domowa?
Czytaj dalej
👑 Jaka jest rola nauczyciela?
Jaka jest rola nauczyciela na różnych etapach procesu edukacji? Towarzysz? Przewodnik? Czego powinniśmy oczekiwać od dobrego nauczyciela?
Czytaj dalej
LED - edukacja domowa w liceum
Jak długo można być w edukacji domowej? Aż do matury, jeśli tylko takie jest życzenie wasze i waszych dzieci!
Czytaj dalej
Odliczanie do Bożego Narodzenia
Czy macie już swoje kalendarze adwentowe? W grudniu nie sposób nie zauważyć świątecznej atmosfery: trwa Odliczanie do Bożego Narodzenia.
Czytaj dalej
Odszkolnienie w 5 krokach
Odszkolnienie - o co w tym chodzi? Dlaczego, kto i kiedy przechodzi ten proces? Jak on wygląda? Na co zwrócić uwagę?
Czytaj dalej
Minusy edukacji domowej - 5 największych
Największe minusy edukacji domowej: subiektywny ranking. Po sześciu latach edukacji w domu, poopowiadam, jak to wygląda w praktyce.
Czytaj dalej
Szósta rocznica niepodległości szkolnej!
Dzisiaj dzień szczególny: 6 rocznica niepodległości szkolnej! Dokładnie 6 lat temu zdecydowaliśmy się na przejście na edukację domową...
Czytaj dalej
Odcinek zero, czyli małe wprowadzenie
Witajcie w moim podcaście! W kilku zdaniach chcę przybliżyć wam tematykę podcastu Pozytywy Edukacji.
Czytaj dalej
Adaptacja przedszkolna - jak może wyglądać?
Adaptacja przedszkolna to proces, który dzieje się niezależnie od naszej woli czy zgody i nie da się go po prostu odwołać.
Czytaj dalej