Stoisz przed wyborem szkoły podstawowej dla swojego dziecka? A może twój ósmoklasista właśnie wybiera szkołę średnią i zastanawiasz się, jak pomóc mu dokonać tego wyboru? Zapewne bardzo zależy ci na tym, by trafił do dobrej placówki...

Tylko jak wybrać dobrą szkołę?

Przede wszystkim masz wybór

Rodzicielstwo to ścieżka pełna wyborów. Od pierwszych dwóch kresek na teście ciążowym nieustannie podejmujemy decyzje, które mają wpływ na nas i na nasze dzieci.

Ważny etapem w rodzinnym życiu jest edukacja. Pojawia się wtedy wiele pytań, jaką szkołę wybrać dla swojego dziecka.

Przeważnie opcji jest dużo, ale czasem może też być wręcz odwrotnie. Inaczej wygląda bowiem wybór w dużych miastach, inaczej w maleńkich wioskach.

Można też rozważyć Edukację domową, choć dobrze mieć świadomość ograniczeń i wyzwań jakie niesie ona ze sobą. Zawsze jednak masz wybór..

Tylko tak naprawdę czym kierować się przy wyborze szkoły?

Prywatna czy państwowa

Dylemat, czy szkoła ma być prywatna czy państwowa, dotyczy zapewne głównie większych miast. Chociaż okazuje się, że popularność edukacji alternatywnej na tyle rośnie, że placówki prywatne pojawiają się również na tak zwanej prowincji.

Nawet jeśli mieszkasz na wsi lub w niewielkiej miejscowości, sprawdź dobrze, czy w okolicy nie powstała nowa placówka. Być może jest warta twojej uwagi.

Nie oznacza to oczywiście, że szkoły państwowe są złe! Szkoły systemowe podlegają pewnym ograniczeniom, ale kluczowe dla ich funkcjonowania są zespoły nauczycielskie oraz dyrekcja.

Jest wiele wspaniałych szkół państwowych, gdzie dyrekcja i grono pedagogiczne widzą w dziecku człowieka oraz stawiają na indywidualne podejście i porozumienie z rodzicami.

Odległość od domu

Gdy wybierasz szkołę podstawową musisz pamiętać, że przez pierwsze lata to ty będziesz odprowadzać do niej dziecko. Dlatego dobrze zastanowić się, czy lepsza dla ciebie będzie szkoła bliżej domu, czy bliżej pracy.

Chyba, że w czasach pandemii pracujesz zdalnie i nie ma to większego znaczenia?

Czasem rodzice wybierają szkołę blisko babci, która może pomóc w opiece nad wnukami. Być może znaleźliście szkołę marzeń, prawie doskonale dopasowaną do waszej wizji szkoły idealnej, ale niestety, jest ona po drugiej stronie miasta. Zastanówcie się, czy dla ideału chcecie spędzać codziennie całe godziny w korkach?

Tym bardziej, że dla młodszych dzieci duże znaczenie może mieć możliwość utrzymania relacji z dziećmi poznanymi w szkole poza lekcjami. Jeśli wybierasz szkołę oddaloną od domu, czy bierzesz pod uwagę możliwość organizacji spotkań z rówieśnikami po zajęciach szkolnych, czyli popołudniami lub wieczorem? 

Kwestia odległości od domu wygląda trochę inaczej, gdy szkołę wybiera nastolatek. Wtedy kwestie dojazdu pozostają przeważnie po jego stronie. Choć na pewno dobrze uświadomić latorośli, z czym wiąże się dojeżdżanie komunikacją miejską na ósmą rano do wybranej lokalizacji.

Czasem okazuje się, że młody człowiek zupełnie nie zdaje sobie sprawy z ilości czasu, jaki będzie tracić na dojazdy.

Rankingi

Wielu rodziców wybierając szkołę podstawową od razu myśli o możliwości dostania się do dobrego liceum. A potem, pomagając nastolatkowi wybrać liceum, patrzy na rankingi pod kątem dostania się na wymarzone studia.

Tylko czy o to tak naprawdę chodzi w edukacji? Oceny szkolne czy poziom zdawalności egzaminów zewnętrznych (Egzaminu ósmoklasisty czy Matury), nie są kluczowymi wyznacznikami dobrej edukacji i dobrej szkoły.

Uczenie się dla ocen, rywalizacja od najmłodszych lat o czerwone paski na świadectwie, wartość średniej ocen czy ilość konkursów przedmiotowych, niewiele mają wspólnego z dobrą edukacją.

Warto więc nie poddawać się presji wspierającej rozwój takich modeli.

Okres dorastania jest u młodego człowieka czasem poszukiwania pasji, próbowania i testowania swoich możliwości. Nie chodzi więc o to, żeby z wszystkiego mieć piątki, ale żeby chociaż rozeznać kierunek, w którym warto się rozwijać.

Systemowa czy alternatywna

Cudownie byłoby, gdyby edukacja alternatywna weszła na stałe do oferty systemowej, w ramach bezpłatnych szkół państwowych. Wtedy wybór mógłby opierać się jedynie na indywidualnych przekonaniach i preferencjach dotyczących najlepszej edukacji dla naszego dziecka, a nie na przykład na możliwościach finansowych.

Nie da się ukryć, że szkoły alternatywne często dostępne są tylko dla wybranych: czesne w wielu przypadkach może znacząco obciążyć budżet domowy.

Istnieją jednak placówki, które wdrażając alternatywne metody edukacji, nadal pozostają bezpłatne lub niskopłatne, a ich oferta wykracza daleko poza systemowe postrzeganie szkolnej rzeczywistości.

Jeśli jednak nie masz w okolicy szkoły alternatywnej lub nie możesz pozwolić sobie wydatek, a nie masz również przekonania do Edukacji domowej, nie traktuj od razu szkoły systemowej jako najgorszego wyboru!

Naprawdę wiele zależy od dyrekcji, grona pedagogicznego i rodzicielskiego nastawienia do szkoły twojego dziecka. Dlatego nastawienie to jest ogromnie ważne.

Współpraca

Zgodnie z Ustawą oświatową, adres zamieszkania określa przynależność do rejonowej szkoły podstawowej. Szkoła ta z założenia czeka na twoje dziecko w tym roku szkolnym, w którym skończy ono siedem lat.

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jak wybrać dobrą szkołę, warto tę szkołę zobaczyć, warto porozmawiać z dyrekcją oraz nauczycielami, którzy potencjalnie będą opiekować się waszym dzieckiem.

Przyglądnijcie się, jak wygląda wasza komunikacja. Bo jeśli ty jako dorosły nie czujesz się wysłuchany, a twoje potrzeby są lekceważone, nie licz na to, że twoje dziecko doświadczy czegoś innego.

Pamiętaj jednak, że nasze rodzicielskie nastawienie ma fundamentalne znaczenie w dialogu z placówką szkolną. Należy też mieć na uwadze, że współpraca ze szkołą ma z założenia pewne ograniczenia, które wynikają chociażby z przepisów formalnych czy statutu placówki.

Podsumowanie - jak wybrać dobrą szkołę?

Dobra szkoła dla każdego znaczy coś innego. A zatem, jak wybrać dobrą szkołę? Przede wszystkim świadomie.

Warto zrobić rozeznanie dostępnej oferty, przemyśleć swoje oczekiwania, podpytać wśród znajomych oraz rozważyć edukację domową lub alternatywną.

Należy również pamiętać, że wybór ścieżki edukacyjnej nie jest ostateczny. Szkołę można zmienić, a edukację domowa zakończyć i powrócić do systemu.

Mamy wybór i warto z niego korzystać, dopasowując dostępne opcje do aktualnych potrzeb naszego dziecka i całej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.