Jak długo można być w edukacji domowej? Aż do matury, jeśli tylko takie jest życzenie wasze i waszych dzieci.

Edukacja domowa w liceum działa na takich samych zasadach, jak w młodszych klasach. Ale dla licealistów istnieją dodatkowe, atrakcyjne propozycje.

1 - Do kiedy można być w ED?

Edukacja domowa zyskuje na popularności. W przestrzeniach Internetu można znaleźć wiele materiałów wspierających rozwój młodszych dzieci.

Wielu świadomych rodziców szuka inspiracji do uczenia swoich pociech w nieszablonowy sposób, rozbudzając w nich ciekawość i kreatywne sposoby rozwiązywania problemów.

Pytanie co dalej, co po podstawówce? Do kiedy można uczyć się w systemie edukacji domowej?

Okazuje się, że spokojnie można korzystać z edukacji domowej aż do matury.

Zasady uzyskania zgody na edukacji pozaszkolną w liceum są dokładnie takie same, jak na etapie szkoły podstawowej. A zatem rodzice powinni złożyć do dyrektora szkoły stosowne podanie wraz ze stosownymi oświadczeniami.

Szczegóły można doczytać we wpisie o tym Jak zacząć edukację domową?

2 - Kto uczy licealistę?

Szkoła średnia to już zupełnie inna historia niż szkoła podstawowa. Kilkanaście egzaminów w jednym roku szkolnym brzmi odstraszająco.

Do tego wielu rodziców rozkłada ręce z obawą, że przecież nie będą już w stanie pomóc swoim dzieciom ze zrozumieniem materiału, bo liceum to zbyt zaawansowany poziom nauki.

Kto zatem uczy licealistę w edukacji domowej w liceum?

W założeniu, uczeń szkoły średniej przeważnie posiada już wszelkie kompetencje do tego, by uczyć się zupełnie samodzielnie.

Korzystając z dostępnych źródeł wiedzy, podręczników czy platform edukacyjnych, uczeń ma szeroki wachlarz możliwości. Zwłaszcza jeśli pamięta, że przecież nie musi wszystkiego zaliczać na 100%.

Pytanie tylko, czy udało się zarówno rodzicom, jak i uczniowi, wystarczająco Odszkolnić?

Dodatkowo, większość szkół oferuje możliwość konsultacji z nauczycielami w razie trudności z opanowaniem podstawy programowej.

3 - Korepetycje dla ED?

Edukacja domowa ma tyle twarzy, ile rodzin, które się na nią decydują.

Niektórzy przenoszą szkołę do domu, organizują plan lekcji, zatrudniają nauczycieli i tworzą system podobny do szkolnego, choć na własnych zasadach.

Nie ma nic złego w zatrudnianiu specjalistów, jeśli taka forma tobie i twojemu dziecku pasuje.

W liceum wiele osób korzysta ze wsparcia w językach obcych: posyła dzieci do szkół językowych czy wynajmuje kogoś do konwersacji.

Homeschoolersi, podobnie jak ich szkolni koledzy i koleżanki, też mogą potrzebować wsparcia przed maturą. Szczególnie, że obecny egzamin dojrzałości wymaga nauczenia się wykonywania zadań wedle ustalonego klucza, co dla niektórych może być trudne do przyswojenia.

4 - Czym jest edukacja domowa w liceum LED?

Okres nastoletni to czas silnej Potrzeby kontaktów społecznych oraz początki prawdziwej samodzielności.

Szkoła Montessori Mountain School oferuje swoim uczniom możliwość uczestniczenia w grupach LED, bazując właśnie na tych budzących się kompetencjach.

Odpowiadając na potrzebę integracji, grupy LED skierowane są do uczniów liceum z każdej klasy. Kilkunastoosobowe zespoły spotykają się w różnych miastach w Polsce, najczęściej z częstotliwością raz na dwa tygodnie. Choć są i takie, które widzą się raz w miesiącu, ale przez dwa dni.

Spotkania mają charakter rozwojowy, choć nie są związane w żaden sposób z realizacją podstawy programowej obowiązującej licealistów.

W grupach LED nie uczymy się do egzaminów i nie monitorujemy postępów edukacyjnych.

5 - Jak wyglądają spotkania LED?

Na LED'ach dzielimy się pasjami, uczymy nowych kompetencji i umiejętności, odwiedzamy muzea, wyjeżdżamy na wycieczki i wspólnie spędzamy czas.

Dojazd na spotkania wymaga:

  • odrobiny samodzielności, szczególnie, gdy trzeba dojechać z daleka,
  • organizacji, by zaplanować czas na regularne spotkania
  • i otwartości na innych, bo grupa jest zróżnicowana i często mieszana wiekowo.

O tym, jak wyglądają spotkania, decydują sami licealiści. Czy mają ochotę spotkać się z kimś z zewnątrz, czy może są nastawieni na dzielenie się swoją wiedzą i sami chcą nauczyć swoich kolegów i koleżanki czegoś nowego?

Moja krakowska grupa LED na początku roku szkolnego stworzyła wspólnie "Listę marzeń", która jest naszym bankiem pomysłów i planów do zrealizowania w kolejnych miesiącach.

6 - Którą grupę wybrać?

Grupy LED funkcjonują obecnie w Krakowie, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Szczecinie.

Uczeń zapisany do szkół MMS może wybrać dowolną z grup, niekoniecznie tę najbliższą miejsca zamieszkania. Warto jednak zwrócić uwagę, czy mieszkając daleko, licealista znajdzie na tyle samodyscypliny i siły, by dojeżdżać dwa razy w miesiącu na spotkania.

Na pewno o charakterze każdej grupy decydują uczniowie, którzy się do niej zapiszą, ale także osobowość tutora.

Na stronie szkoły można przyglądnąć się sposobom spędzania LED'owego czasu w różnych grupach i na przykład na tej podstawie zdecydować, do której grupy aplikować w przyszłym roku.

Podsumowanie

Choć wielu rodziców obawia się edukacji domowej w liceum, nie jest ona niemożliwa.

Wymaga czasem wsparcia z zewnątrz poprzez korzystanie z korepetycji czy pomocy w nauce języków obcych.

Ale w znakomitej większości okazuje się, że licealiści są w stanie poradzić sobie z zaliczeniem podstawy programowej na wystarczającym poziomie i kontynuować ścieżkę edukacji domowej aż do matury.

Podoba Ci się ta treść?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *