Jak długo można być w edukacji domowej? Aż do matury, jeśli tylko takie jest życzenie wasze i waszych dzieci.
Edukacja domowa w liceum działa na takich samych zasadach, jak w młodszych klasach. Ale dla licealistów istnieją dodatkowe, atrakcyjne propozycje.
1 - Do kiedy można być w ED?
Edukacja domowa zyskuje na popularności. W przestrzeniach Internetu można znaleźć wiele materiałów wspierających rozwój młodszych dzieci.
Wielu świadomych rodziców szuka inspiracji do uczenia swoich pociech w nieszablonowy sposób, rozbudzając w nich ciekawość i kreatywne sposoby rozwiązywania problemów.
Pytanie co dalej, co po podstawówce? Do kiedy można uczyć się w systemie edukacji domowej?
Okazuje się, że spokojnie można korzystać z edukacji domowej aż do matury.
Zasady uzyskania zgody na edukacji pozaszkolną w liceum są dokładnie takie same, jak na etapie szkoły podstawowej. A zatem rodzice powinni złożyć do dyrektora szkoły stosowne podanie wraz ze stosownymi oświadczeniami.
Szczegóły można doczytać we wpisie o tym Jak zacząć edukację domową?
2 - Kto uczy licealistę?
Szkoła średnia to już zupełnie inna historia niż szkoła podstawowa. Kilkanaście egzaminów w jednym roku szkolnym brzmi odstraszająco.
Do tego wielu rodziców rozkłada ręce z obawą, że przecież nie będą już w stanie pomóc swoim dzieciom ze zrozumieniem materiału, bo liceum to zbyt zaawansowany poziom nauki.
Kto zatem uczy licealistę w edukacji domowej w liceum?
W założeniu, uczeń szkoły średniej przeważnie posiada już wszelkie kompetencje do tego, by uczyć się zupełnie samodzielnie.
Korzystając z dostępnych źródeł wiedzy, podręczników czy platform edukacyjnych, uczeń ma szeroki wachlarz możliwości. Zwłaszcza jeśli pamięta, że przecież nie musi wszystkiego zaliczać na 100%.
Pytanie tylko, czy udało się zarówno rodzicom, jak i uczniowi, wystarczająco Odszkolnić?
Dodatkowo, większość szkół oferuje możliwość konsultacji z nauczycielami w razie trudności z opanowaniem podstawy programowej.
3 - Korepetycje dla ED?
Edukacja domowa ma tyle twarzy, ile rodzin, które się na nią decydują.
Niektórzy przenoszą szkołę do domu, organizują plan lekcji, zatrudniają nauczycieli i tworzą system podobny do szkolnego, choć na własnych zasadach.
Nie ma nic złego w zatrudnianiu specjalistów, jeśli taka forma tobie i twojemu dziecku pasuje.
W liceum wiele osób korzysta ze wsparcia w językach obcych: posyła dzieci do szkół językowych czy wynajmuje kogoś do konwersacji.
Homeschoolersi, podobnie jak ich szkolni koledzy i koleżanki, też mogą potrzebować wsparcia przed maturą. Szczególnie, że obecny egzamin dojrzałości wymaga nauczenia się wykonywania zadań wedle ustalonego klucza, co dla niektórych może być trudne do przyswojenia.
4 - Czym jest edukacja domowa w liceum LED?
Okres nastoletni to czas silnej Potrzeby kontaktów społecznych oraz początki prawdziwej samodzielności.
Szkoła Montessori Mountain School oferuje swoim uczniom możliwość uczestniczenia w grupach LED, bazując właśnie na tych budzących się kompetencjach.
Odpowiadając na potrzebę integracji, grupy LED skierowane są do uczniów liceum z każdej klasy. Kilkunastoosobowe zespoły spotykają się w różnych miastach w Polsce, najczęściej z częstotliwością raz na dwa tygodnie. Choć są i takie, które widzą się raz w miesiącu, ale przez dwa dni.
Spotkania mają charakter rozwojowy, choć nie są związane w żaden sposób z realizacją podstawy programowej obowiązującej licealistów.
W grupach LED nie uczymy się do egzaminów i nie monitorujemy postępów edukacyjnych.
5 - Jak wyglądają spotkania LED?
Na LED'ach dzielimy się pasjami, uczymy nowych kompetencji i umiejętności, odwiedzamy muzea, wyjeżdżamy na wycieczki i wspólnie spędzamy czas.
Dojazd na spotkania wymaga:
- odrobiny samodzielności, szczególnie, gdy trzeba dojechać z daleka,
- organizacji, by zaplanować czas na regularne spotkania
- i otwartości na innych, bo grupa jest zróżnicowana i często mieszana wiekowo.
O tym, jak wyglądają spotkania, decydują sami licealiści. Czy mają ochotę spotkać się z kimś z zewnątrz, czy może są nastawieni na dzielenie się swoją wiedzą i sami chcą nauczyć swoich kolegów i koleżanki czegoś nowego?
Moja krakowska grupa LED na początku roku szkolnego stworzyła wspólnie "Listę marzeń", która jest naszym bankiem pomysłów i planów do zrealizowania w kolejnych miesiącach.
6 - Którą grupę wybrać?
Grupy LED funkcjonują obecnie w Krakowie, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Szczecinie.
Uczeń zapisany do szkół MMS może wybrać dowolną z grup, niekoniecznie tę najbliższą miejsca zamieszkania. Warto jednak zwrócić uwagę, czy mieszkając daleko, licealista znajdzie na tyle samodyscypliny i siły, by dojeżdżać dwa razy w miesiącu na spotkania.
Na pewno o charakterze każdej grupy decydują uczniowie, którzy się do niej zapiszą, ale także osobowość tutora.
Na stronie szkoły można przyglądnąć się sposobom spędzania LED'owego czasu w różnych grupach i na przykład na tej podstawie zdecydować, do której grupy aplikować w przyszłym roku.
Podsumowanie
Choć wielu rodziców obawia się edukacji domowej w liceum, nie jest ona niemożliwa.
Wymaga czasem wsparcia z zewnątrz poprzez korzystanie z korepetycji czy pomocy w nauce języków obcych.
Ale w znakomitej większości okazuje się, że licealiści są w stanie poradzić sobie z zaliczeniem podstawy programowej na wystarczającym poziomie i kontynuować ścieżkę edukacji domowej aż do matury.