Vimeo movie badge
Youtube movie badge

Wstępniak

Film Sztuka w edukacji to zapis spotkania z Anną Weber, mamą trójki dzieci, autorką książki Wychowanie przez sztukę.

W Edukacji domowej dzieci nie zdają egzaminów z plastyki, muzyki czy techniki. Jednak czy to oznacza, że nie obcują ze sztuką? Czy jej nie potrzebują?

Sztuka w edukacji...

Ania rzuca zupełnie inne światło na koncept sztuki: nie tylko w edukacji, ale także w wychowaniu. Jako mama trójki energicznych chłopaków, od samego początku dba o to, by sztuka była obecna w ich wychowaniu.

Choć sama jest magistrem sztuki, wcale nie uważa, że taką ścieżką mogą podążać tylko wykształceni rodzice. Wręcz przeciwnie, opowiada o tym, jak formalne wykształcenie może początkowo przeszkadzać w aktywności artystycznej.

Sztuka może zagościć w naszych domach w dowolnym momencie. I chodzi tu nie tylko o rozpoznawanie gatunków muzyki czy technik malarskich, ale przede wszystkim o uwrażliwianie na piękno i różnorodność otaczającego nas świata.

Obcowanie ze sztuką trenuje charakter, pokazuje, że „praktyka czyni mistrza” i wspiera dążenie do doskonałości. Jest też świetnym doświadczeniem sprawczości i wielokrotnie przestrzenią eksplorowania zjawisk fizycznych.

Sztuka może wypełniać codzienność w sposób nienachalny, stając się regularną aktywnością, niczym ćwiczenia fizyczne czy zdrowe odżywianie.

Zaangażowanie rodzica nie jest tu bez znaczenia. Bo właśnie w rękach rodziców spoczywa kształtowanie dziecięcych gustów, które eksponowane na różne dziedziny i nurty sztuki oraz różnorakie formy ekspresji, tworzą swój docelowy, indywidualny kształt.

... i nie tylko sztuka

Ale nasza rozmowa jest nie tylko o sztuce.

Dotykamy także rodzicielstwa i edukacji domowej. Rozmawiamy o łączeniu roli mamy, żony i szczęśliwej kobiety, która potrafi zbalansować wszystkie obszary swojego życia, budując spełnione, szczęśliwe rodzicielstwo.

Zapraszam serdecznie!

Podoba Ci się ta treść?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *