Spotify podcast badge
Apple podcast badge
Google podcast badge
Youtube podcast badge


Strona podcastu w serwisie    Spotify for Podcasters

Transkrypcja


Nauczyciel w edukacji domowej

Intro

Dzień dobry! Nazywam się Kinga Pukowska, a to jest podcast Pozytywy edukacji. Serdecznie zapraszam do obserwowania profilu na Instagramie oraz na Facebooku Pozytywy edukacji, a także do kontaktu mailowego kinga.pukowska@pozytywy.pl.

W dzisiejszym odcinku zapraszam do wysłuchania rozmowy z Basią oraz z Anią ze Szkoły w chmurze.

Porozmawiamy o roli nauczyciela, o tym, co dorosły może zaoferować dzieciom i młodzieży szkolnej w edukacji domowej i jak to w ogóle wygląda! Miłego słuchania!

Powitanie

Wszystkich witamy bardzo serdecznie w naszym dzisiejszym wyjątkowym odcinku, w którym będziemy rozmawiać z fantastycznymi kobietami, które zmieniają edukację!

Moim gościem jest Basia. Basia przewodniczy, trochę zarządza Chmurą, Szkołą w chmurze. Jest panią dyrektor, dyrektorką szkoły. I Ania, która jest nauczycielką języka polskiego.

Bardzo miło mi was powitać!

Nauczyciel w edukacji domowej

Dzisiaj porozmawiamy trochę o roli nauczyciela w edukacji domowej. Bo kiedy mówimy o edukacji domowej, to wydawałoby się, że jest ona w domu, więc trochę tam nie ma miejsca dla nauczyciela. A przecież ty totalnie nieprawda!

Bo jakby ten nauczyciel w edukacji domowej tak samo funkcjonuje. Nie dotyczy on przecież też tylko i wyłącznie egzaminów, bo w edukacji domowej nauczyciele mogą pełnić różne funkcje.

I o to przede wszystkim chciałam was zapytać. Jak to jest z tymi nauczycielami w edukacji domowej z waszego doświadczenia. Która z Was chciałaby zacząć?

Ja mam taką perspektywę, że kiedy wchodzimy ten świat edukacji domowej, to okazuje się, że weryfikujemy dużo sposobów działania, podejścia, które funkcjonowało i funkcjonuje w szkole tradycyjnej, systemowej.

I ta rola nauczyciela, czy w ogóle dorosłego towarzyszącego dziecku, też podlega tej weryfikacji.

I nagle się okazuje, że tam jest bardzo wiele warstw, rodzajów tego wsparcia, które dziecko otrzymuje i który dorosły może mu dawać. I to właśnie w tradycyjnej szkole wszystko kryje się pod tą łatką "nauczyciel".

A tak naprawdę to jest bardzo wielofunkcyjne, duże pole. Wiele ról, które się w jednej osobie mogą zgromadzić.

I też jak je sobie nazwiemy, jak je troszkę od siebie nawet odseparujemy, to i dorośli mogą się lepiej odnaleźć w jakichś konkretnych z nich. I też dziecko może bardziej świadomie decydować czego ono tak naprawdę w tym momencie chce, potrzebuje.

Czy to jest bardziej wsparcie tutorskie, czy to jest bardziej udział w warsztatach, czy to jest wykład? Czy to jest takie uczestniczenie na przykład w grupie rówieśniczej prowadzonej przez dorosłego.

No właśnie, bo to co wszystko mówisz to super, że o tym mówisz, bo to trochę właśnie pokazuje, że edukacja domowa, to nie jest zamykanie tego biednego dziecka W najwyższej komnacie w najwyższej wieży i odcinanie totalne od świata.

...

Zapraszam do zapoznania się z pozostała treścią w formie podcastu.

Podoba Ci się ta treść?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *